Za tri godine zaplijenjeno skoro devet tona narkotika

    4 godine pre 567 pregleda Izvor: pobjeda.me

Crnogorska policija je u posljednje tri godine zaplijenila skoro devet tona različitih vrsta droga. Najviše je oduzeto marihuane, zatim heroina, kokaina, hašiša, ulja hašiša i ekstazija. Krijumčari su najčešće narkotike krili u bankinama vozila, gumama i rezervnim točkovima, saopštio je u razgovoru za Pobjedu načelnik Odsjeka za sprečavanje i suzbijanje zloupotreba droga Milutin Popović.

On je istakao da su za tri godine u Sektoru kriminalističke policije – Odsjek za sprečavanje i suzbijanje zloupotreba droga, inspektori radili na 48 predmeta koristeći mjere tajnog nadzora koje su im pomogle u tim opsežnim i kompleksnim istragama.

Ključne istrage

– To su predmeti koji su bili pokrenuti protiv organizovanih kriminalnih grupa. Od toga – 36 predmeta rađeno je na nacionalnom i 12 na međunarodnom nivou u saradnji sa partnerskim službama iz regiona Evrope i svijeta – kazao je Popović. Kako je dodao, u godini koja je za nama, realizovano je sedam predmeta koji su vođeni protiv organizovanih kriminalnih grupa. Dokazi koji su prikupljeni omogućili su da budu raskrinkane osobe koje su bile uključene u švercu narkotika.

– Od ovih predmeta, jedan je rađen na međunarodnom, a šest na nacionalnom nivou – dodao je Popović, naglašavajući da imaju dobru saradnju sa partnerskim službama iz regiona i svijeta.

Podsjetio je i da je Odsjek na čijem je čelu u posljednje tri godine bio uključen u bitne istrage koje su realizovane sa partnerskim službama iz svijeta, i koje su rezultirale najvećim zapljenama.

– Nekoliko predmeta smo radili sa agencijom DEA, sa partnerskim službama iz Italije, Španije, Portugala, Njemačke i Australije – kazao je Popović.

Kako je istakao, u svim ovim slučajevima, crnogorska policija je dala izuzetan doprinos a neke istrage je i pokrenuo Odsjek za sprečavanje i suzbijanje zloupotreba droga.

– Radili smo na predmetima uz pomoć partnerskih službi i na taj način došli do veoma dobrih rezultata, stekli veliko povjerenje i ugled, što je izuzetno značajano za naš rad koji se u prvome zasniva na ovim vrijednostima koje moraju postojati da bi sa drugim službama ušli u realizaciju razmjene podataka – pojasnio je Popović.

Enormne zapljene

Popović je ukazao i na to da je Odsjek na čijem je čelu imao više akcija na međunarodnom i nacionalnom nivou ali da je najznačajnija ,,Remus“ u kojoj su oduzeli 20 tona hašiša i uhapsili 11 crnogorskih državljana. Ovaj predmet je realizovan zajedno sa australijskom policijom sa kojom su saradnja i komunikacija bile na visokom nivou.

Govoreći o prodaji narkotika među maloljetnicima Popović je naglasio da najveću pažnju posvećuju tom problemu.

– U posljednje tri godine 21 maloljetna osoba je procesuirana po ovom osnovu. Za našu državu to nije mali broj, ali svakako i nije nešto što bi se moglo tretirati kao trend. To su pojedinačni slučajevi i mali je broj maloljetnika koji su došli u tu fazu da posegnu za švercom narkotika. Policija je svojim djelovanjem dala veliki doprinos tome da broj maloljetnika koji su po ovom osnovu procesuirani nije još veći. Sa školama sarađujemo na više načina, a u njihovim dvorištima je prisutan i policajac. Kao prevenciju održavamo i radionice i prezenatcije – dodao je Popović.

– Mjere tajnog nadzora koje se koriste u nekim predmetima su posljednja alatka koju koristimo kada na bilo koji drugi način nijesmo u prilici da dokažemo djelo. Tada preko nadležnog tužilaštva iniciramo izdavanje naredbe za primjenu ovih mjera – dodao je Popović. Naš sagovornik poručuje da je crnogorska policija spremna da se izbori sa kriminalnim grupama koje krijumčare narkotike na lokalnom ali i na međunarodnom nivou. On je naveo i da je Sektor kriminalističke policije u koordinaciji sa jedinicama u centrima bezbjednosti postigao dobre rezultate.

– Taj trend ćemo nastaviti i ubuduće, svjesni da ne možemo eliminisati ovu pojavu, ali odlučni i sigurni da ćemo to svesti na najmanju moguću mjeru i nećemo dozvoliti nijednom narko dileru da se nesmetano bavi ovim nezakonitim radnjama, odnosno daćemo sve od sebe da svakog od njih smjestimo tamo gdje mu je mjesto, a to je iza rešetaka u našim kazneno popravnim domovima – zaključio je šef Odsjeka za sprečavanje i suzbijanje zloupotreba droga.