„Zabrana mobilnih telefona u školama treba da bude potpuna“

    5 meseci pre 324 pregleda Izvor: dnevno.me

Foto: Pixabay

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija uputilo je nedavno inicijativu školskim odborima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori da razmotre mogućnost djelimične zabrane upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama.

Psihološkinja Adriana Pejaković u razgovoru za portal Dnevno navodi, pak da bi najispravnije rješenje bilo potpuna zabrana telefona u školama.

Upozorava na štetne posljedice korišćenja telefona u ranom uzrastu, a naročito kod djece koja još nijesu ni krenula u školu.

„Djeca rastu u vrijeme modernih tehnologija. Tehnologija nam omogućava mnogo toga, od komunikacije do bržeg i lakšeg prenosa informacija, ali morati biti oprezni, posebno kada su djeca u pitanju. Sve češće mala djeca gledaju mobilne telefone, tablete, znaju da skroluju, a ne znaju još da govore. Postoje istraživanja o tome koja govore da korištenje tehnologije pogotovo u ranom uzrastu dovodi do kasnijeg progovaranja, slabijih motoričkih vještina, slabijih socijalnih vještina i slično. Neka istraživanja govore u prilog zavisnosti dječijeg mozga od tehnologije, ukoliko je koriste na ranom uzrastu i kasnije. Čak imamo i pojavu ‘internet mozga’ tj. izmijenjene strukture mozga kod djece i mladih usljed ekscesivnog korištenja tehologije“, ukazuje Pejaković.

Sve to, kako kaže, upućuje da moramo biti oprezni kada su djeca u pitanju, pa se uopšte ne preporučuju do treće godine izlaganje djece televiziji, dok bi kupovina mobilnog telefona djetetu u školskom uzrastu valjalo da bude što kasnije. Ističe da sada ima slučajeva da se djeci kupuju telefoni od ranog uzrasta, te da čak imaju i skupe telefone što, kako ističe, nekada bude i stvar prestiža.

„U školskom uzrastu, posebno u osnovnoj školi upotreba mobilnih telefona može biti višestruko opasna: djeca mogu doći u dodir sa sadržajima sa kojima ne bi trebalo da se sretnu, mogu kontaktirati osobe koje ih mogu ugroziti. Ako roditelji ne nadgledaju upotrebu tehnologije i ne ograničavaju je, djeca mogu biti u opasnosti. Mobilni telefoni u školama mogu biti upotrijebljeni za snimanje i vršnjačko nasilje. Online nasilje je rasprostanjeno i ne smijemo zaboraviti da ono traje i kada djeca dođu kući, jer su u neprestanom kontaktu jedni sa drugima. Osim toga, kupovinom skupih telefona učimo ih prestižu i glorifikaciji materijalnih vrijednosti. Sve ovo utiče na djecu i moramo ih zaštiti“, poručuje Pejaković.

Sagovornica navodi da se godinama zalaže za potpunu zabrana mobilnih telefona u školama, jer samo je to efikasan način zaštite.

„Djeca mogu koristiti pametne satove da bi se javila roditeljima, a oni se mogu upotrijebiti i u svrhu pomoći pritiskom na jedno dugme pomoću koga dijete poziva roditelja, ako je u opasnosti. Dakle, naše je da zaštitimo djecu i da budemo primjeri. Ako nas, pak djeca vide da ne ispuštamo telefone iz ruku, sva priča je uzaludna. Ne znam šta zapravo znači djelimična zabrana upotrebe mobilnih telefona u školi. Možda zabrana korištenja na času što svakako ne bi smjelo, ali svakako moramo biti svjesni opasnosti. Kada djeca porastu i već imaju izgrađen odnos prema tehonologiji koji je ispravan, tada možemo biti sigurni da se trud isplatio“, zaključila je Pejaković.

Podsjećamo, inicijativa Ministarstva prosvjete o djelimičnoj zabrani mobilnih telefona se poziva na izvještaj Agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu UNESCO, u kojem se navodi da je prekomjerna upotreba mobilnih telefona vrlo često povezana sa lošijm postignućima učenika, te da je upućen globalni apel vezan za ograničenje ili zabranu upotrebe mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama.

Iz Ministarstva prosvjete nedavno je saopšteno da na nivou Crne Gore postoje škole koje su već usvojile pravilnike koji se odnose na potpunu ili djelimičnu zabranu upotrebe mobilnih telefona u prostorijama škola i školskim dvorištima. Pozitivne efekte te odluke, kako su istakli, potvrdili su nastavnici i roditelji, ali i sami učenici.

Od posebnog značaja je, kako su naveli, kreiranje internih pravila i precizno definisanje okolnosti u okviru kojih učenicima treba obezbijediti direktnu i neometanu komunikaciju sa roditeljima (hitni slučajevi, zdravstveni razlozi ili druge potrebe koje podrazumijevaju hitnu reakciju), kao i da je neophodno učenicima omogućiti korišćenje mobilnih telefona u slučajevima kada su oni neophodni za realizaciju nastavnih aktivnosti što definiše predmetni nastavnik.