Završen prvi radni dan Multisektorske nacionalne konferencije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan

    5 meseci pre 410 pregleda Izvor: PV Informer

Riječ je o projektu koji finansira Evropska unija, a čiji glavni cilj je razmjena iskustava i izazova u sprovođenju Zelene agende za Zapadni Balkan (ZA) između različitih sektora Konferencija će trajati dva dana i razmatraće pitanja koja se odnose na ZA iz različitih i ponekad suprotstavljenih uglova, sa ciljem da se različite zainteresovane strane približe sredini gdje se može postići međusobno razumijevanje. 

Izvršni direktor, NVO Eko-tima Milija Čabarkapa je istakao veliko zadovoljstvo što će se danas i sjutra govoriti o ovoj veoma važnoj temi o kojoj se na visokom političkom nivou u Crnoj Gori priča najčešće samo formalno, a ne suštinski. 

“Analiza statusa implementacije Zelene agende (ZA) u Crnoj Gori, koju smo sprOd 58 konkretnih mjeroveli u ovoj godini, pokazala je da su rezultati Vlade u sprovođenju obaveza iz ZA loši. Naime, duboka polarizacija između vladajuće većine i opozicije, zategnuti odnosi i nepovjerenje, nedovoljni kadrovski kapaciteti, nepostojanje jasno definisanih uloga i odgovornosti i funkcionalnog mehanizma međusektorske koordinacije samo su neki od razloga koji su doveli do loših rezultata Vlade u sprovođenju obaveza iz Zelene agende za Zapadni Balkan. a, koliko obuhvata Zelena agenda za Zapadni Balkan, u periodu izrade analize bila je realizovana samo jedna mjera iz svih pet stubova ZA, odnosno 2% od ukupnog broja mjera,” saopštio je Čabarkapa. 

Dodaje da smatra da ovakva pasivnost prilikom implementacije Zelene agende može da pošalje negativnu poruku EU i vjeruje da utiče negativno na proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Podjseća da Crna Gora nije izradila Nacionalnu energetsku politiku (NEP) do 2040. god. u skladu sa Zakonom o energetici, niti Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP), kao ni Dugoročnu strategiju niskokarbonskog razvoja, nije donijeta Strategija o kvalitetu vazduha, nije modernizovana infrastruktura za praćenje voda i postignut dobar status svih vodnih tijela, a nije uspostavljena ni kompletna i modernizovana postojeća neophodna infrastruktura za prečišćavanje otpadnih voda. 

“Sama Deklaracija po svojoj prirodi u međunarodnom pravu predstavlja izjavu političke dobre volje, te u skladu sa tim nema dovoljnu pravnu težinu u kontekstu ispunjavanja mjera i akcija koje ona definiše. Imajući to u vidu mišljenja sam da Vlada ili Skupština u skladu sa Ustavnom Crne Gore treba potvrditi ili prihvatiti Deklaraciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan kako bi ona postala dio nacionalnog pravnog sistema. Takođe, ovo bi bila snažna poruka Crne Gore prema EU, koja pokazuje odlučnost i jaku političku volju u smislu zatvaranja poglavlja 27 i generalno gledano pristupanja Crne Gore EU,” poručio je Čabarkapa.

Prema riječima državnog sekretar Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Nenada Vitomirovića, pomenuta konferencija od velikog je značaja za očuvanje životne okoline i unapređenja održivosti ovog dijela Evrope.

“Sama važnost današnjeg događaja ogleda se u tome da zajedno implementiramo Zelenu agendu kao instrument za ostvarivanje evropskog zelenog dogovora u našem regionu. Posmatrajući pet stubova oblasti zelene agende jasno je da je za postizanje ovog cilja ključna međusektorska saradnja”, kazao je Vitomirović i dodao da je ključno staviti akcenat na uspostavljaneneophodne saradnje i razumijevanja između aktera.

On je poručio ispred Ministarstva da ostaju otvoreni za dijalog i saradnju sa svim sektorima društva , te da se nada da će upravo ta saradnja biti temelj za dugoročnepozitivne promjene.

NVO “Eco Team” se na jedan zaista profesionalan i prijateljski način ophodi prema svim učesnicima koji treba da zauzmu mjesto u procesu primjene Zelene agende, riječi su Bojana Đordana, izvršnog rukovodiocafunkcionalne cjeline proizvodnja Elektroprivrede Crne Gore. On se tom prilikom osvrnuo na ulogu Elektroprivrede u samom prosecu implementacije Zelene agende. 

“Termoelektrana Pljevlja predstavlja ključnu tačku u procesu dekarbonizacije. Elektroprivreda kroz više projekata, koji su vezani konkretno za Termoelektranu, i ostalim projektima vezanim za obnovljive izvore energije želi da da svoj doprinos i da prije svega sebe kao kompaniju održi na “zdravim nogama” i učini konkurentnom u periodu koji slijedi, a koji je vrlo izazovan”, naglasio je on.

Komentaričući važne buduće projekte, Đordan je kazao da se oni isključivo odnose na izgradnju novih objekata obnovljivih izvora energije.

“Prije svega, pomenuo bih vjetroelektranu Gvozd o kojoj se priča od neke 2017.godine, i možemo reći da će prvi radovi na izgradnji pomenute vejtroelektrane početi na proljeće naredne godine. Tu je i niz drugih projekata koji su u planu: Solarna elektrana na obali Krupca, kao i objekti iz hidro oblasti, kao što je Hidroelektrana Komarnica, Hidroelektrana Kruševo i druge”, kazao je on.

Multisektorska konferencija održaće se i sjutra, I to sa još dva panela: Biodiverzitet – zaštita i obnova prirodnog bogatstva i Participacija civilnog društva u sprovođenju Zelene agende.

Multisektorsku nacionalnu konferenciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan organizuje NVO Eko-tim u okviru projekta „Korak bliže Evropskoj uniji“ (EU) koji realizuje NVO Eko-tim u partnerstvu sa NVO Multimedijalni studio EHO i PV Informer. Projekat je podržan je od strane Centar za građansko obrazovanje – CGO u okviru programa „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji finansira Evropska unija u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.