Zbog neplaćanja održavanja grobnih mjesta ići će se na sud, građani se žale na visoke naknade

    1 godina pre 1079 pregleda Izvor: DAN

Građani Pljevalja, čiji srodnici počivaju na gradskom groblju Ravni, upozoreni su da će, ukoliko do 15. decembra ne plate održavanje grobnih mjesta, biti predati sudu. Takva poruka upućena im je od uprave lokalnog preduzeća Komunalne usluge, koje se stara o održavanju gradskog groblja.

Prije nekoliko mjeseci iz ovog preduzeća bio je upućen sličan poziv onima koji ne plaćaju održavanje grobova svojih srodnika, i bilo je naznačeno da će zemni ostaci onih za čije grobove nije plaćeno održavanje biti povađeni i smješteni u zajedničku kosturnicu. Takav poziv je izazvao u Pljevljima veliku uznemirenost. Sada je novoimenovani direktor Komunalnih usluga Nikola Ćalasan ublažio stav i upozorio sugrađene da će se problem rješavati na sudu.

– Obavještavaju se korisnici pogrebnih usluga na gradskom groblju Ravni, koji nisu izmirili svoja dugovanja prema DOO Komunalne usluge Pljevlja, da to učine do 15.12.2022. godine – navedeno je u saopštenju lokalnog preduzeća Komunalne usluge koje potpisuje Ćalasan.

U saopštenju se jasno ukazuje da će svi oni koji ne plate održavanje grobnih mjesta platiti obaveze kroz sudski postupak.

– U suprotnom Komunalne usluge će svoja potraživanja naplatiti sudskim putem – navodi se u saopštenju.

Prethodnih godina u zvaničnim izvještajima preduzeća Komunalne usluge saopštavano je da je na gradskom groblju sahranjeno preko 6.000 građana, te da se održavanje ne plaća za oko 600 grobnih mjesta ili za oko deset odsto. Iz uprave Komunalnih usluga isticali su da to u značajnoj mjeri otežava funkcionisanje preduzeća, koje je 2020. godine otišlo u stečaj, potom izašlo iz stečaja i trenutno se sprovodi program oporavka.

Sa druge strane, građani se sve češće žale na visinu naknade za održavanje grobnih mjesta. Nedavno je i iz Mreže nevladinih organizacija sjevera upućena oštra kritika zbog visine cijena smještaja pokojnika u kapeli na groblju Ravni. Iz Mreže NVO sjevera ističu i da je održavanje dvodjelne grobnice, sa dva grobna mjesta, skuplje nego što se plaća porez na dvosoban stan.

– Za dvosoban stan u centru grada porez se plaća manje od 30 eura, a održavanje jedne dvodjelne grobnice staje 32 eura. Održavanje jednog grobnog mjesta staje oko 20 eura – ističu iz Mreže NVO sjevera za portal „Dan“ i napominju i da su za pogrebne usluge velike razlike u cijenama u poređenju sa drugim gradskim sredinama.

– Imali smo uvid u račune gradskog groblja u Bijeljini. U tom gradu se održavanje jednog grobnog mjesta naplaćuje 11 bosansko-hercegovačkih maraka, odnosno 5,7 eura – ističu iz Mreže NVO sjevera.