Zbog odgađanja izbora, stara lica u Pljevljima u problemu

    2 godine pre 659 pregleda Izvor: dan.co.me

U Opštini Pljevlja nove gerontodomaćice nije moguće angažovati da pružaju neophodnu pomoć starijim osobama jer su lokalni izbori zakazani za 23. oktobar, pa do završetka izbora nije moguće vršiti zaposlenja novih radnika. Iz lokalne uprave saopštavaju da 13 gerontodomaćica trenutno pružaju pomoć za 102 stara lica, ali da postoje i oni koji nisu obuhvaćeni ovim programom i traže da se program pomoći proširi i na njih.

”IZ LOKALNE UPRAVE SAOPŠTAVAJU DA NOVE GERONTODOMAĆICE NE MOGU ANGAŽOVATI DOK SE NE ZAVRŠI IZBORNI PROCES

Situacija je dodatno usložnjena time što su lokalni izbori prvi put raspisani 4. maja, pa odloženi, a drugi put su raspisani 2. avgusta tako da stara lica praktično čitavo ljeto čekaju pomoć gerontodomaćica. Zakonski propisi predviđaju da u lokalnoj upravi nije moguće vršiti zaposlenja od dana raspisivanja izbora i dok ne prođe 30 dana po održanim izborima. U takvim okolnostima nove gerontodomaćice nije moguće zaposliti do 23. novembra, pa će stara lica na njihovu pomoć čekati do tada.

– Trenutno imamo 102 lica kojima 13 gerontodomaćica pružaju pomoć. Na čekanju trenutno imamo još pet starih lica koji traže pomoć gerontodomaćica, čiji prijem se može očekivati tek nakon završetka izbornog procesa – navode iz lokalne uprave i pojašnjavaju da su imali u planu da prime nova lica za pružanje pomoći starijima, ali da se to sada ne može desiti i da im je žao što stara lica čekaju čitavo ljeto na pomoć gerontodomaćica.

– Predviđen je prijem još dvije gerontodomaćice, ali se to sada ne može desiti dok ne prođu lokalni izbori – naglašavaju iz Opštine Pljevlja.

Broj stanovnika u konstantnom padu

Broj stanovnika se poslednjih decenija stalno smanjuje u pljevaljskoj opštini, a stanovništvo postaje sve starije. Trenutno je prosjek starosti stanovništva Pljevalja 42 godine, pa je ono gotovo najstarije u Crnoj Gori. Po starosti stanovništva ispred Pljevalja su jedino opštine Žabljak, Šavnik i Plužine. S druge strane, od 1971. pa do 2011. godine broj stanovnika se sa 46.000 smanjio na 30.760 stanovnika. Sada se pretpostavlja da na prostoru pljevaljske opštine živi svega oko 27.000 stanovnika. Svi ti podaci govore da je sve više starijih kojima je pomoć društvene zajednice neophodna.

Kada je u pitanju seosko područje, tamo je situacija još teža, pa predsjednik Mjesne zajednice Bukovica Gligor Topalović smatra da je neophodno program gerontodomaćica proširiti i na seosko područje.

– Trebalo bi organizovati neki vid patrola koje bi obilazile stara lica na seoskom području, dostavljali im jednom sedmično potrebne namirnice i jednom mjesečno lijekove. U Opštini su takvu vrstu pomoći u prethodnom periodu pominjali, ali sada su to svi zaboravili – kaže Topalović uz pojašnjenje da je veliki broj starih lica bez ikakvog primanja i da ista nisu više u mogućnosti da obrađuju svoja imanja. On navodi da neki od njih oskudijevaju i u osnovnim životnim namirnicama i da im je svaka vrsta pomoći dobrodošla.

– Službu gerontodomaćica u selima nije moguće uspostaviti svakodnevno, ali je moguće organizovati obilazak jednom sedmično. Za te poslove mogu se angažovati mlađe osobe sa seoskog područja, tako da postignemo dvostruku korist – predlaže Topalović.