Evropska solarna industrija upozorava na uvozne carine

    7 meseci pre 279 pregleda Izvor: investitor.me

Foto: Pixabay –

Evropska industrija solarne energije upozorila je kreatore politike da ne uvode carine na uvoz, usred strahovanja da bi prekid isporuke proizvoda iz Kine ozbiljno oštetio sposobnost Evrope da brzo instalira čistu energiju.

Poziv dolazi u trenutku kada Brisel i evropske vlade razmatraju strožu akciju po pitanju uvoza dok nastoje da prošire proizvodnju čiste tehnologije u Evropi i smanje oslanjanje na Kinu za proizvode potrebne za zelenu tranziciju.

Evropska komisija je ovog mjeseca pokrenula istragu koja bi mogla dovesti do uvođenja tarifa za zaštitu proizvođača iz EU od jeftinijeg uvoza kineskih električnih vozila. U međuvremenu, Njemačka ispituje opcije, uključujući trgovinsku zaštitu, kako bi zaštitila lokalne proizvođače solarne energije od pada globalnih cijena, pokazuje vladin dokument u koji je Reuters imao uvid.

“Tarife nijesu dobar odgovor na trenutne izazove u evropskoj solarnoj industriji”, rekao je Gunter Erfurt, direktor uprave industrijske grupe SolarPower Europe, čiji članovi uključuju proizvođače, velike kupce i kompanije uključene u instalaciju.

“Umjesto da sankcionišemo cijelu industriju kroz tarife, moramo podstaknuti solarne instalacije koje potiču iz otporne evropske solarne proizvodnje. Na ovaj način, korišćenje solarne energije može se nastaviti neometano, dok evropska solarna proizvodnja može stalno rasti”, rekao je Erfurt, koji je izvršni direktor švajcarskog proizvođača solarnih ćelija Meyer Burger.

U saopštenju, SolarPower Europe navodi da bi trgovinske barijere na solarnu energiju bile “strategija gubitka” i pozvao ih da umjesto toga pomognu lokalnim proizvođačima da rastu – uključujući olakšavanje podrške lokalnim fabrikama prema pravilima EU o državnoj pomoći.

SolarPower Europe nije eksplicitno spomenuo Kinu.

EU dobija više od 90% svojih ingota i ploča za solarne panele iz Kine, prema podacima Evropske komisije.

Evropski proizvođači se žale na “poplavu” kineskih solarnih modula na evropsko tržište koji se nude po cijenama ispod proizvodnih troškova i prisiljavaju ih da smanje svoje. Čitaj više

Ali industrija strahuje da bi ograničavanje kineskog snabdijevanja izazvalo ponavljanje perioda 2013-2018, kada su evropske instalacije solarne energije privremeno pale – što se poklapa sa ograničenjima EU za bescarinski uvoz kineskih solarnih panela i ćelija.

EU je prošle godine instalirala rekordnih 40 gigavata solarne energije, podsjeća Reuters.