Kompanija PB Agro dobila zeleno svjetlo za gradnju fabrike za proizvodnju industrijske konoplje u Pljevljima

    3 meseca pre 1029 pregleda Izvor: me.ekapija.com

Foto,selo Šumane: PV Informer –

Bjelopoljska kompanija PB Agro korak je bliže izgradnji fabrike za proizvodnju industrijske konoplje u naselju Šumane u Pljevljima, nakon što je od Agencije za zaštitu životne sredine dobila saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu.

Kako stoji u Elaboratu, u planu je izgradnja objekta od 242 m2, koji će se sastojati od ulaza, prostora za preradu i skladište. Prostor će biti opremljen na način koji je najlakši za funkcionalnu, većim dijelom ručnu preradu konoplje, pakovanje i transport. Sva oprema će se nalaziti unutar objekta, a podrazumijeva radne stolove, ormare, vitrine i sl.

Glavna karakteristika funkcionisanja projekta jeste prerada industrijske konoplje u čaj i kapi, ali i druge oblike prerade, ambalažiranje i transport.

Industrijska konoplja je termin koji se koristi za klasifikaciju sorti kanabisa koje sadrže 0,2% ili manje THC-a (u suvoj masi). Dva glavna proizvoda čija je prerada planirana u sklopu fabrike su čaj od cvijeta i lista, te kapi od cvijeta industrijske konoplje.

U projektu je navedeno se čaj od cvijeta i lista industrijske konoplje dobija tako što se cvijet bere ručno, zatim se suši u prirodnim uslovima i određenom temperaturnom režimu u plastenicima na polju gdje je ubran. Poslije sušenja vrši se odvajanje cvijeta od stabiljke, koje se obavlja isto u plastenicima na polju gdje je ubran. Poslije čišćenja dobija se čist cvijet koji se pakuje u papirne džakove i prevozi u fabriku gdje se vaga i ručno pakuje u odgovarajuću ambalažu i potom u prodaju.

Kada je riječ o proizvodnji kapi od cvijeta industrijske konoplje postupak branja, sušenja, čišćenja, pakovanja i transporta do fabrike je u potpunosti isti, s tim što se u ovom slučaju cvijet očišćen od stabiljke kuva u električnom kotlu, i tim postupkom se dobijaju kapi od industrijske konoplje koje se potom pakuju u bočiće i idu u prodaju.

Kako se može vidjeti, veći dio prerade podrazumijeva ručni rad, osim korišćenja električnog kotla.

U oba slučaja ne postoji nikakav nusproizvod prilikom prerade. Sve što eventualno ostane pakuje se u džakove i ponovo vraća na plantažu, koja nije predmet ovog elaborata, te se prostire na zemlju i prekopava, kako bi poslužilo kao prirodno đubrivo visokog kvaliteta.

Konoplju nerijetko nazivaju biljkom budućnosti jer je 100% iskoristiva i čuva životnu okolinu. Konoplju nerijetko nazivaju biljkom budućnosti jer je 100% iskoristiva i čuva životnu okolinu.Tehnologija prerade industrijske konoplje je jedan u potpunosti ekološki čist zatvoreni ciklus, bez nus proizvoda, jer se svaki dio konoplje koristi za različite proizvode kojih je na listi Evropske Unije više od 5000.

U Elaboratu se navodi i da će se proizvodnja obavljati pod nadzorom davaoca franšize Konoplja Osvobaja iz Slovenije, koji je navedenu proizvodnju patentirao u patentnom birou u Ljubljani.

Kada je riječ o uticaju na životnu sredinu, u dokumentu se, između ostalog, navodi da tokom izgradnje objekta, usljed rada građevinske mehanizacije neće doći do značajnijeg emitovanja štetnih gasova, jer neće biti angažovana teška mehanizacija. Neće doći ni do ispuštanja opasnih i otrovnih materija i neprijatnih mirisa.

Takođe, navedeno je, usljed izvođenja radova, doći će do povećanja nivoa buke i vibracija, ali samo na gradilištu i

u neposrednoj blizini. Emitovanja svjetlosti, toplotne energije i elektro-magnetnog zračenja neće biti.

Kada je riječ o uticaju na vodotoke, u dokumentu stoji da se pravilnim upravljanjem radova ne stvaraju uslovi za zagađenje sredine. Međutim, na nekih 350 m udaljenosti nalazi se vodotok, tako da u slučajevima curenja otpadnih voda ili opasnih tečnosti, mogućnosti zagađenja vodotoka minimalne ili nikakve. Tokom izvođenja radova za realizaciju projekta javiće se građevinski otpad, koji će biti uredno deponovan, shodno Zakonu o upravljanju otpadom.

U rješenju Agencije naznačeno je da je u sprovedenom postupku procjene uticaja na životnu sredinu utvrđeno da Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za izgradnju fabrike za proizvodnju industrijske konoplje i proizvoda od konoplje urađen u skladu sa Zakonom o procjeni uticaja na životnu sredinu i da sadrži definisane mjere za sprečavanje, smanjenje ili otklanjanje štetnih uticaja na životnu sredinu.

Rješenjem o davanju saglasnosti utvrđena je obaveza da se projekat realizuje u svemu prema mjerama zaštite životne sredine utvrđenim u Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu a koje se prevashodno odnose na mjere za sprečavanje, smanjenje ili otklanjanje štetnih uticaja u toku izgradnje, funkcionisanja i u slučaju akcidenta i program praćenja uticaja projekta na životnu sredinu (monitoring).