Mjesec borbe protiv raka dojke: Godišnje umre 80 žena, fale digitalni mamografi

    2 godine pre 245 pregleda Izvor: DAN

Iako je broj žena koje obolijevaju i umiru od raka dojke u Crnoj Gori u porastu proteklih godina, većina zdravstvenih ustanov, oktobar – mjesec borbe protiv opake bolesti – dočekuje bez digitalne mamografe koji bi omogućili preventivne preglede (skrinige) u većem broju gradova. Prema podacima Instituta za javno zdravlje godišnje od raka dojke oboli oko 450 žena, a umre 80. U Izvještaju o realizaciji programa za kontrolu i prevenciju nezarazanih bolesti i izvještaju o reviziji Državne revizorske institucije, konstatovano je da digitalni mamograf postoji samo u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) a odskoro je nabavljen i u Domu zdravlja Podgorica, zbog čega preventivni pregledi mogu biti organizovani za dio žena uzrasta od 50 do 69 godina.

– U razgovoru sa ovlašćenim osobama u Institutu za javno zdravlje pojašnjeno je da se od prvobitnog koncepta sprovođenja skrininga raka dojke na teritoriji cijele Crne Gore odustalo nakon detaljne analize stanja tehničke opreme, odnosno svih analognih mamografskih aparata instaliranih po zdravstvenim ustanovama. Kako stanje raspoložive opreme i kvalitet snimaka na istim nije bio zadovoljavajući odlučeno je da se mamografska snimanja obave na digitalnom mamografu, koji je instaliran u prostorijama stare Klinike za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore. Iz tog razloga je odlučeno da se u Program skrininga uključe žene ciljne populacije iz Podgorice i još tri opštine koje su najbliže Podgorici, tj. Danilovgrada, Cetinja i Kolašina, koje su organizovanim prevozom dovožene u Klinički centar Crne Gore, gdje je obavljano snimanje na digitalnom mamografu – navodi se u izještaju DRI.

Prema podaicima Instituta nije izrađen ni registar za skrining raka dojke, koji je predviđen Nacionalnim programom za kontrolu raka i Nacionalnim programom za rano otkrivanje raka dojke.

– Registar za skrining je neophodan kako bi omogućio adekvatno praćenje ispitanica; Skriningom za rano otkrivanje raka dojke nije obuhvaćena ciljna grupa žena od 40 do 69 godina, kako je definisano Nacionalnim programom za rano otkrivanje raka dojke, već grupa žena od 50 do 69 godina na osnovu izvještaja iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore; Nacionalno istraživanje o stanju zdravlja stanovništva Crne Gore nije sprovedeno (informacija Ministarstva zdravlja). Ovo istraživanje je bilo predviđeno da se sprovodi svakih pet godina Strategijom za prevenciju i kontrolu hroničnih nezaraznih bolesti kao i Akcionim planom za sprovođenje Programa za prevenciju nezaraznih bolesti u Crnoj Gori za period 2019–2020. godina. Nije bilo formirano Koordinaciono tijelo za organizaciju, stručno praćenje i kontrolu kvaliteta programa mamografskog skrininga kao ni Nacionalna kancelarija za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti pri Ministarstvu zdravlja (informacija Ministrastva zdravlja) – navodi se izvještaju.