Nove digitalne usluge za građane od početka godine

    2 godine pre 325 pregleda Izvor: gov.me

Elektronske usluge kao što su registracija rođenja, smrti, promjena adrese prebivališta uz korišćenje nove lične karte, plaćanje poreza na imovinu i prijava sklapanja braka na nivou Glavnog grada, građani će moći da se koriste početkom godine. To je najavila šefica Odsjeka za portale i servise u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, Vesna Simonović.

Ona je kazala da, zajedno sa UNDP-jem, učestvuju u realizaciji više projekata koji će doprinijeti boljoj, efikasnijoj, efektivnijoj javnoj upravi, a sve u cilju zadovoljavanja potreba građana i privrede.

„Proces digitalizacije je kompleksan proces, koji iziskuje određeno vrijeme i u prethodnom periodu je veliki pritisak bio na ICT sektoru. Elektronske usluge kao što su registracija rođenja, smrti, promjena adrese prebivališta uz korišćenje nove lične karte, plaćanje poreza na imovinu i prijava sklapanja braka na nivou Glavnog grada, građani će moći da koriste početkom godine“, kazala je Simonović.

Svi servisi koji budu razvijeni i sa Glavnim gradom kasnije će, kako je kazala, biti implementirani na druge lokalne samouprave, kako bi se sklonio digitalni jaz kada je u pitanju razvoj sjeverne, južne i centralne regije.

„Sa UNDP realizujemo i projekat E-usluge i digitalna infrastruktura kao mjera odgovora na Covid 19 i njegova primjena je počela ove godine i traje naredna 24 mjeseca. Kroz taj projekat imamo još 10-15, drugih prioritetnih usluga, koje se odnose i na građane i na biznis sektor i koje bi trebalo da se implementiraju do 2023. godine. Potrudićemo se da obezbijedimo elektronski upis u đačke i studentske domove, elektronsku registraciju nevladinog sektora, elektronsku prijavu i odjavu zaposlenih, elektronsko zapošljavanje u javnoj administraciji na centralnom i lokalnom nivou, podnošenje zahtjeva za lična dokumenta“, navela je Simonović.

Pojasnila je da digitalizacija podrazumijeva reorganizaciju poslovnih procesa, prije svega javne administracije, uz korišćenje alata i tehnologija.

„Ako želimo digitalnu transformaciju moramo krajnjeg korisnika i zadovoljenje njegovih potreba staviti u centralno mjesto. MJUDDM, zajedno sa svim drugim resornim organima i zainteresovanim stranama, u prethodnom periodu je aktivno radilo na donošenju i usvajanju dva strateška dokumenta, koja će doprinijeti procesu digitalizacije kroz uspostavljanje novih digitalnih rješenja kako bi poboljšali kvalitet života građana i biznis sektora sa jedne strane, ali radimo i na optimizaciji poslovnih procesa javne administracije“, objasnila je Simonović.

Poručila je da žele da osvijeste građane i biznis sektor o značaju digitalnog procesa, zbog čega će kroz posebnu komunikacionu kampanju doći do svakog pojedinca da bi se povećala informisanost o značaju digitalizacije, njenoj svrsishodnosti i koristi za svakodnevni život.