Ograničavanje cijena peleta može dovesti do nestašice

    2 godine pre 218 pregleda Izvor: pobjeda.me

Odluke Vlade o ograničavanju cijena i izvoza peleta spadaju u red trgovinskih barijera, kao nešto što usporava ili sprečava kompanije da se ponašaju u skladu sa svojim planovima, ocijenio je istraživač u Institutu za strateške studije i projekcije (ISSP) dr Vojin Golubović.

Vlada je u posljednja dva mjeseca donijela niz odluka kojima je ograničila cijenu peleta na domaćem tržištu, kao i izvoz tog energenta.

“Tržište je, po pravilu, najbolji način organizovanja privrednih aktivnosti. U tržišnoj privredi proizvođačima treba ostaviti odluku šta će i za koga proizvoditi. Ograničavanje cijena i ograničavanje kretanja roba, kao što je ograničavanje ili zabrana izvoza imaju svoje mikroekonomske i makroekonomske implikacije, ali i posljedice za biznis. I to prije svega negativne”, kazao je Golubović.

Prema njegovim riječima, treba izbjegavati dvostruke aršine jer to ekonomske aktere usmjerava u pogrešnom pravcu.

“Često možete čuti od političara da nije na državi da otvara fabrike jer je crnogorska ekonomija tržišna, a ne komandna ili centralno planska. I to je sasvim u redu jer treba stvoriti ambijent u kojem će privatna inicijativa i investicije omogućiti ekonomski razvoj. Međutim, sa druge strane, imamo pokušaje miješanja kroz određivanje cijena ili količina”, rekao je Golubović.

On je upozorio da principi tržišne ekonomije kažu da je svako ograničavanje cijena štetno.

“Bilo kakvo ograničavanje cijena može se negativno odraziti na disbalans na tržištu, odnosno poremećaje u ponudi i tražnji za robama koje su predmet ograničavanja. Iz prostog razloga što se šalju pogrešni signali tržištu – cijena ograničena na nivo ispod tržišne cijene je samo na prvi pogled povoljna za kupce, jer može dovesti do smanjenja na strani ponude roba, a posljedično i nemogućnosti da krajnji korisnici i kupci dobiju proizvod ili značajno većih cijena u budućnosti”, pojasnio je Golubović.

Istakao je da je u uslovima kad su sve cijene porasle, porasli i troškovi proizvodnje i proizvođačima, te da se, kako kaže, oni ograničavanjem cijene mogu dovesti u zonu negativnog poslovanja i odlučiti se za smanjeni obim proizvodnje.

“Takođe, bilo kakvo ograničavanje slobode razmjene usporava i ekonomski napredak. To je opštepoznati princip. Prema tome, kvote u smislu koliko procenata proizvodnje treba opredijeliti za crnogorsko tržište, a koliko je na raspolaganju za izvoz su krajnje neprimjerene u tržišnoj ekonomiji”, saopštio je Golubović.

Osvrnuo se i na mogućnost da država putem subvencija omogući kupovinu peleta po povoljnim cijenama.

“Mogućnosti pomoći građanima kako bi plaćali jeftiniji pelet kroz subvencije ili na neki drugi način su pretpostavljam iscrpljene usljed stanja u javnim finansijama i već ranije preuzetih sličnih mjera kad je u pitanju smanjenje akciza na gorivo”, rekao je Golubović.

Vlada je donijela odluku koja je stupila na snagu 13. avgusta, kojom se ograničava cijena peleta. Na taj način je prodajna cijena peleta ograničena na maksimalno 269 eura po toni kod proizvođača i 320 eura u trgovini na malo. Od proizvođača je traženo i da 15 odsto proizvodnje opredijele za crnogorsko tržište.