Perović: Od Željezare pravimo evropsku fabriku, u njenom sastavu i vrtić, bazen, sportski tereni

    4 meseca pre 409 pregleda Izvor: RTNK

Zastupnik švedskog konzorcijuma “Kvalitetsbygg-Uber Nordic” Hadži Radoslav Perović, koja je dostavila validnu ponudu za zakup željezarinih pogona, kaže da planiraju investiciju od 100 miliona eura.

Konzorcijum iz Švedske planira, kazao je Perović, potpunu dekarbonizacije proizvodnje, prelazak na izradu tzv.zelenih čelika, te i da od nikšićke fabrike napravi evropsku-po ugledu na pojedine švedske fabrike čelika.

Foto: RTNK

„Naš sistem je da idemo na evropsku fabriku. Šta to znači- da ima sve one prateće sadržaje  kao što imaju evropske fanrike za proizvodnju čelika- imate tamo vrtiće, bazen za radnike, kulturni i edukativni centar, sportske terene. Tako da se napravi zaista jedna evropska fabrika u pravom smislu te riječi“, ustvrdio je Perović.

Međutim,  ističe da je procjena njihovih inženjera i stručnjaka da bi za proizvodnju u punom kapacitetu bilo neophodno od 2-3 godina, a možda i do pet.

“Kad neko kaže pokrenuti Željezar za tri-četiri  mjeseca- to je nemoguća misija. Željezara u punom kapacitetu se pokreće za 2-3 godine, do 5 godina. Ali, ta prva faza pustiti  čeličanu u rad, Kovačnicu, koristiti postojeći energent, poručiti i kupiti da se urade mehaničke vakuum pumpe, to orprilike traje nekih godinu dana, a da bi izbacili postojeće energente i da bi išli na smanjenje CO2, odnosno za totalnu dekarbonizaciju u Željezari“, rekao je novinarima Perović.

Švedski konzorcijum planira da u Željezari investira 100 miliona eura i to u Čeličanu i Kovačnicu.

„Željezara je kompleksan sistem, tu treba instalirati potpuno novu opremu kad je u pitanju Kont liv, Kombinovana  i Bluming valjaonica, kisikana. Tu  postrojenja  koja em enormnos kupo koštaju i treba oprilike negdje oko 2 godine da se uradi ta oprema, a radi se o namjenskoj opremi“, pojasnio je Perović.

Kako je rekao, ulaganja od 100 miliona su predviđena za nekih „10 plus godina“

„Da kažem 15 godina zakupa. To je investicija koja ostaje državi Crnoj Gori, gradu Nikšiću. Planirano je otprilike prva faza da povuče između 150 i 200 radnika, druga faza da ide preko 200-250 otprilike. Kade se pusti u punom kapaciteu poslije 24 mjeseca ili 26 sigurno ide nekih 500 -600 radnika i svake godine se povećava taj broj i taj maksimum koji bi se dostigao je 1.500 -2.000 radnika što nije malo. To je projekcija naših inžewera i stručnjaka“, naglasio je Perović.

Prvu fazu mogu pokrenuti između 4 i 5 mjeseci, drugu poslije godinu, a treću poslie 24 mjeseca otprilike.

„Tako od 24-26 mjeseci u punom kapacitetu da se pusti Čeličana, Kombinovana, Bluming“, rekao je Perović.

Njegova očekivanja su da pobijede na javnom pozivu, ali ipak poručuje:

“ Rekao sam da ne treba preko koljena donositi odluku i ne sumnjam u Komisiju da će tako biti i da ako treba da pregovaramo i tri, četiri, pet mjeseci, da pobijedi najbolji i da se izabere najbolja ponuda. S obzrom da se radi o imovini svih građana nas u Crnoj Gori i jednom strateškom projektu ne samo za Nikšić nego za Crnu Goru“, smatra Perović.