Tramp prima kiseonik i steroide, ali se vraća u Bijelu kuću

    4 godine pre 412 pregleda Izvor: vijesti.me

Stanje predsjednika SAD se poboljšava dok se liječi od kovida-19 u jednoj vojnoj bolnici i on bi se već sjutra mogao vratiti u Bijelu kuću gdje će nastaviti sa terapijom, saopštili su danas ljekari, ali su izbjegli da odgovore na pitanja novinara koja bi pružila detaljniji uvid u stanje Donalda Trampa.

Ljekari su Trampu tokom njegove bitke sa bolešću, koja napada pluća, u dva navrata davali dodatni kiseonik, u četvrtak i u petak, i takođe mu je dat deksametazon, saopšteno je novinarima dan nakon što je niz kontradiktornih poruka iz Bijele kuće izazvalo konfuziju u vezi sa Trampovim zdravstvenim stanjem.

Studije su pokazale da steroid deksametazon povećava šanse za preživljavanje kod pacijenata oboljelih od kovida-19 čija je klinička slika loša i kojima je potreban dodatni kiseonik. Međutim, taj lijek se ne preporučuje za blaže slučajeve jer može ograničiti sposobnost tijela da se bori sa virusom, navodi se u smjernicama američkog Udruženja za zarazne bolesti.

„Činjenično stanje je da je njemu zaista dobro“, kazao je doktor Šon P. Konli novinarima u vojnom medicinskom centru Volter Rid, gdje je Tramp na liječenju od petka.

Ljekari su kazali da Tramp od petka nije imao povišenu temparaturu i da su funkcije jetre i bubrega normalne nakon druge doze remdesivira, antiviralnog lijeka koji se daje intravenozno, prenio je Rojters.

Doktor Brajan Garibaldi je kazao da je Trampu dat deksametazon zbog „nestabilnog nivoa kiseonika u krvi“. „Prvu dozu je primio juče, a planiramo da nastavimo sa tom terapijom“, kazao je Garibaldi.

„Danas se osjeća dobro, on je ustao i kreće se. Naš plan je da mu damo da jede i pije i da što je moguće više bude van kreveta, da se kreće“, kazao je Garibaldi. „Ukoliko i dalje bude izgledao i osjećao se dobro kao danas, mi se nadamo da bismo ga već sjutra mogli poslati u Bijelu kuću gdje će nastaviti liječenje“.

Trampu su takođe uključene eksperimenetalne terapije regeneron REGN-COV“, kao i cink, vitamin D, famotidin, melatonin i aspirin, kazali su njegovi ljekari.

Doktori su danas pružili više informacija o stanju predsjednika SAD, međutim CNN navodi i da dalje postoje značajne nejasnoće i kontradiktornosti zbog kojih je teško doći do zaključka u kakvom se stanju zapravo nalazi Tramp.

Doktor Konli ni danas nije želio da odgovori na neka osnovna pitanja i priznao je da je u subotu namjerno izostavio uznemiravajuće pojedinosti i nivou kiseonika u krvi predsjednika jer je želio da „iznese pozitivan stav tima i predsjednika o toku njegove bolesti“. „Nijesam želio da otkrijem informaciju koja bi mogla usmjeriti bolest u drugom pravcu i to je djelovalo kao da nešto pokušavamo da sakrijemo, što ne mora da znači da je istina“.

Govoreći o sadašnjem nivou kiseonika u krvi predsjednika SAD, Konli je kazao da iznosi 98 odsto, ali je izbjegao odgovor na pitanje koliki je bio prvobitni pad kiseonika. Na insistiranje novinara CNN-a da li je kiseonik u krvi predsjednika pao ispod 90, Konli je kazao da nije pao „ispod 80“. Takođe nije iznio detalje o rezultatima rendgen snimaka ili skenera koji bi pokazali da li je došlo do štete na plućima predsjednika SAD.

„Imamo neka očekivana otkrića, ali ništa što bi izazvalo ozbiljnu kliničku zabrinutost“, kazao je Konli ne ulazeći u detalje.

Pojedini ljekari su nakon današnje konferencije medicinskog tima predsjednika izrazili sumnje povodom plana da on bude otpušten iz bolnice ukoliko mu je nestabilan nivo kiseonika i ako prima steroide.

Doktorka Kripika Kupali, specijalista za infektivne bolesti na Medicinskom univerzitetu u Južnoj Karolini je istakla da steroidi mogu izazvati delirijum zbunjenost kod pacijenata i zapitala se zašto predsjednička ovlašćenja nijesu prenijeta na potpredsjednika.

Tramp je u subotu objavio četvorominutni snimak u kojem je kazao da će „pravi test“ njegovog stanja biti u narednih nekoliko dana. „Tokom sljedećih nekoliko dana, pretpostavljam da će to biti pravi test, stoga ćemo vidjeti šta će se desiti u narednih nekoliko dana“, kazao je Tramp koji je izgledao iscrpljeno.

Tramp, kako navodi CNN pozivajući se na upućene izvore, iz bolnice prati i kritikuje način na koji se izvještava o njegovoj hospitalizaciji i nerviraju ga, kako tvrdi, pretjerani opisi njegovog stanja. Izvori su kazali da je Tramp bio naročito iznerviran kada je čuo izjavu u kojoj se navodi da je on u petak imao „zabrinjavajuće simptome“.

U subotu su iz Bijele kuće u roku od par minuta date oprečne izjave o Trampovom stanju. Nakon što su ljekari prvo rekli da se njegovo stanje popravlja i da on već priča o povratku u Bijelu kuću, šef kabineta Mark Medous je novinarima kazao da je stanje zabrinjavajuće i da će narednih 48 sati biti ključni u smislu liječenja. „Još nijesmo na jasnom putu punog oporavka“, kazao je Medous.

Medous, koji je ove komentare dao želeći da ostane anoniman, kasnije je promijenio priču rekavši za Rojters da je Tramp „veoma dobro“ i da su ljekari zadovoljni njegovim „vitalnim znacima“.

Međutim, u subotu u intervjuu za Foks on je ponovio da je Trampovo stanje u petak bilo mnogo gore od onoga što je saopšteno u javnosti.

U fokusu Bajdenove kampanje reakcija na pandemiju

Trampova bolest je poremetila kampanju uoči predsjedničkih izbora u novembru i stavila fokus na način na koji se ophodio prema pandemiji. Prema istraživanjima javnog mnjenja republikanski predsjednik zaostaje za svojim demokratskim rivalom Džoom Bajdenom.

Anketa Rojters/Ipsos čiji su rezultati danas objavljeni, pokazala je da Bajden na nacionalnom nivou ima prednost do deset procenata u odnosu na Trampa, što je malo više u odnosu na istraživanje prije dva mjeseca. Oko 65 odsto Amerikanaca je kazalo da se Tramp vjerovatno ne bi zarazio da je ozbiljnije shvatio virus – što je stav koji dijeli i polovina ispitanika koji glasaju republikance. Oko 55 odsto ispitanika je takođe kazalo da ne vjeruju da je Tramp govorio istinu u vezi sa virusom.

Iz Trampovog izbornog štaba saopšteno je da će potpredsjednik Majk Pens, koji će preuzeti predsjedničku ulogu ukoliko Tramp bude onesposobljen, imati „agresivni“ raspored u okviru kampanje ove nedjelje zajedno sa troje Trampove starije djece, sinovima Donaldom mlađim i Erikom i kćerkom Ivankom.

„Ne možemo ostati u podrumu ili zatvoriti ekonomiju na neodređeno“, kazao je Trampov savjetnik Džejson Miler za ABC.

Pens, koji je na testu za koronavirus bio negativan u petak, u srijedu će se suočiti na debati sa demokratskom kandidatkinjom za potpredsjednicu Kamalom Haris.

Džo Bajden, koji je u petak izbjegavao da direktno kritikuje Trampa, u subotu je zauzeo agresivniji ton mada je poželio predsjedniku brzo ozdravljenje.

„Ja sam u nezgodnoj poziciji, jer sada ne želim da napadam predsjednika i prvu damu“, kazao je Bajden dodajući da se nada da će se Tramp i njegova supruga Melanija potpuno oporaviti.

Međutim, on se brzo fokusirao na Trampovu reakciju na pandemiju, nazivajući je „nesavjesnom“ i kritikujući Trampov komentar u jednom intervjuu ovog ljeta kada je na pitanje o broju mrtvih odgovorio „tako je kako je“.

Bajden, koji je na testu u petak bio negativan, kazao je da će se ponovo testirati u nedjelju, a rezultati svakog testa će biti objavljeni.

Nakon što je Tramp saopštio da je zaražen, niz drugih republikanaca ja bilo pozitivno na testu za koronavirus, uključujući senatore Marka Lija, Toma Tilisa i Rona Džonsona, bivšu visoku savjetnicu u bijeloj kući Kelien Konvej i bivšeg gradonačelnika Nju Džersija Krisa Kristija.

Ostaje nejasno kada će se Tramp vratiti u kampanju, i hoće li se uopšte to dogoditi, kao i da li će moći da učestvuje u drugoj predsjedničkoj debati 15. oktobra.