U Londonu počela primjena eksperimentalne terapije protiv raka zasnovane na dejstvu imunog sistema

    3 meseca pre 263 pregleda Izvor: RTS, GUARDIAN
Foto: Pixabay (Ilustracija)

Prvi pacijenti u Velikoj Britaniji dobijaju eksperimentalnu terapiju protiv karcinoma zasnovanu na inženjering ribonukleinskih kiselina (RNK, odnosno RNA), u čemu važnu ulogu igra imuni sistem oboljelog.

Britansko kliničko ispitivanje, kako se naučnici nadaju – revolucionarnog novog tretmana mRNA će testirati njegovu efikasnost u borbi protiv niza karcinoma.

Novi tretman protiv raka poznat kao mRNA terapija je primjenjen na pacijentima u bolnici „Hamersmit“ u zapadnom Londonu. Ispitivanje služi prvenstveno da se procijeni bezbjednost i efikasnost terapije u liječenju melanoma, raka pluća i drugih „težih“ tumora.

Novi tretman koristi genetički materijal poznat kao mesindžer RNK, ili mRNA, i funkcioniše tako što „predstavlja” uobičajene markere iz tumora imunološkom sistemu pacijenta. Cilj mu je da pomogne organizam da prepozna, i da se bori sa ćelijama raka.

„Nove imunoterapije protiv raka zasnovane na mRNA nude put za pripremanje sopstvenog imunološkog sistema pacijenta za borbu protiv raka“, rekao je dr Dejvid Pinato sa koledža „Imperial“ u Londonu.

Dokor Pinato je rekao da je istraživanje još u ranoj fazi, i da mogu proći godine prije nego što nova terapija postane dostupna pacijentima.

Međutim, novo ispitivanje postavilo je ključne temelje koji bi mogli pomoći u razvoju manje toksičnih i preciznijih, efektnijih novih terapija protiv raka. „Oni su nam nevjerovatno važni i  potrebni da preokrenemo tok procesa u tijelu – protiv raka“, dodao je dr Pinato.

Dvije kategorije novih vakcina

I brojne vakcine protiv raka su nedavno ušle u klinička ispitivanja širom svijeta. One spadaju u dvije kategorije: personalizovane imunoterapije protiv raka, koje se oslanjaju na ekstrakciju sopstvenog genetičkog materijala pacijenta iz tumora; i terapeutske imunoterapije protiv raka, kao što je terapija mRNA koja je nedavno lansirana u Londonu.

Primarni cilj novog ispitivanja, poznatog kao Mobilize je da se otkrije da li je ova vrsta terapije mRNA sigurna, da li je tolerišu pacijenti sa rakom pluća ili kože, i može li zaista smanjiti tumore. U nekim slučajevima će se primjenjivati samostalno, a u drugim u kombinaciji sa postojećim lijekom protiv raka: pembrolizumabom.

Istraživači kažu da se, iako je eksperimentalna terapija još u ranim fazama testiranja, nadaju da bi ona mogla dovesti do novih opcija liječenja karcinoma koje je teško liječiti, ako se pokaže da je novi pristup siguran i efikasan.

Skoro pedeset odsto ljudi, prema nekim procjenama, u Velikoj Britaniji će tokom života dobiti dijagnozu raka. Za sada je razvijen niz terapija za liječenje, uključujući hemoterapiju i imunološke terapije, prenosi Gardijan.

Međutim, ćelije raka mogu postati otporne na lijekove, što otežava liječenje tumora, a naučnici žele da traže nove pristupe za borbu protiv raka.

Pretklinička ispitivanja na životinjama pružila su dokaze da nova terapija mRNA ima uticaj na imuni sistem i da se može ponuditi pacijentima u ranoj fazi kliničkih ispitivanja.