Beograd najzagađenija prestonica, preporuka građanima da ne izlaze iz kuća

    1 godina pre 526 pregleda Izvor: dan.co.me

Beograđani ponovo dišu najzagađeniji vazduh na svijetu, a nivo zagađenosti u glavnom gradu Srbije okarakterisan je kao opasan po zdravlje stanovnika. Okidač za enormno aerozagađenje u Beogradu, ali i u drugim gradovima u Srbiji, svakako je sezona grijanja sa velikim brojem individualnih ložišta, a mjerne stanice koje bilježe kvalitet vazduha prikazuju drastično uvećano prisustvo PM čestica, prenosi N1. Beograd je i tokom prošle godine više puta bio najzagađeniji grad u svijetu.

– Visok nivo aerozagađenosti može biti opasan za sve ljude, posebno za osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca, trudnice, hronični bolesnici. Akutni problemi koje izaziva aerozagađenost su iritacija očiju i nosa, svrab, kašalj, osjećaj gušenja i nedostatka vazduha. Zbog toga se ljekarima među prvima javljaju pacijenti sa znacima bronhitisa, pogoršanjem hronične obstruktivne bolesti pluća – HOBP i bronhijalne astme, kaže za portal N1 prim. dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti.

Ona naglašava da su znatno opasnije hronične posledice aerozagađenja koje nastaju zbog česte i dugotrajne izloženosti aerozagađenju.

– Najsitnije čestice iz zagađenog vazduha koje se udišu dolaze do respiratornih bronhiola i alveola i oštećuju strukturu epitela i funkciju u tim djelovima pluća. Ove štetne čestice ulaze i u krvotok, gdje se talože i oštećuju endotel krvnih sudove stvarajući mikro trombove. Oni kasnije putem krvotoka dospijevaju do vitalnih organa – srca i mozga, stvarajući u njima trajna oštećenja koja se, u težim slučajevima, završavaju smrtnim ishodom, upozorava dr Plavšić.

Štetan uticaj aerozagađenja, kako kaže, najizraženiji je na respiratornom sistemu.

– Ispoljava se od najlakših respiratornih simptoma, preko češćih infekcija gornjeg i donjeg respiratornog trakta, zatim hiperreaktivnosti disajnih puteva, alergijskih reakcija, kao i upale pluća virusnog ili bakterijskog porijekla. Akutne respiratorne infekcije javljaju se češće u jesenjim i zimskim mjesecima. Vremenom nastaju trajne promjene strukture pluća sa smanjenom plućnom funkcijom, objašnjava sagovornica.

Zbog lošeg vazduha u Srbiji prerano umre oko 6.000 ljudi

Prema njenim riječima, teže posledice štetnog uticaja aerozagađenja su nastanak i pogoršanje bronhijalne astme, hronična opstruktivna bolest pluća, plućna fibroza, kao i znatno povećan rizik od pojave karcinoma usne duplje, larinksa, kože i pluća.

– Zagađenost vazduha je posle pušenja i genetske predispozicije najčešći uzrok pojave karcinoma pluća. Godišnje u Srbiji od te bolesti oboli 6.500 osoba, a umre više od 4.600. Pored pluća, najugroženiji su srčani mišić i mozak. U danima velike aerozagađenosti učestaliji su i infarkti miokarda i cerebrovaskularni insult (šlog), kao i druge kardiovaskularne bolesti, poput hipertenzije i poremećaja srčanog ritma, navodi dr Plavšić.