Šta se dešava u NATO ako neka članica pošalje vojnike u Ukrajinu?

    1 mesec pre 258 pregleda Izvor: agencija dpa
Foto: NATO (X)

Ako neka država NATO pošalje vojnike u Ukrajinu, znači li to da pod sistemom kolektivne odbrane i ostale članice automatski postaju direktne učesnice u ratu? Eksperti analitičke službe njemačkog Bundestaga tvrde da ne znači.

Država koja pošalje vojsku na ratište svakako postaje strana u sukobu, navodi se u izvještaju službe u koji je agencija dpa imala uvid.

„Ako članica NATO deluje jednostrano, dakle ne u okviru dogovorene operacije i izvan vojnih komandnih struktura NATO, onda ni NATO, ni partnerske države u savezu ne postaju strane u sukobu,“ navode eksperti.

Francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) je u februaru izjavio da ne isključuje slanje kopnenih snaga u Ukrajinu. Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) je snažno reagovao odbacivanjem scenarija razmještanja zapadnih vojnika na ratište.

Parlamentarna služba za analize je procjenu tog scenarija ipak napravila, na upit poslanice Alternative za Njemačku Beatriks fon Štorh (Beatrix von Storch) o mogućim posledicama.

„Ako se vojne jedinice članice NATO uključe … u kolektivnu odbranu od napada (prema članu 51 Povelje UN) u korist Ukrajine u postojećem sukobu (sa Rusijom) i nađu se pod napadom druge strane u zoni sukoba, to nije slučaj iz Člana 5 Sjevernoatlantskog pakta,“ nastavlja se u izvještaju.

Taj član definiše aktivaciju kolektivne odbrane NATO u slučaju napada na neku članicu na njenoj teritoriji ili iznad nje.

„Vojni angažman francuskih kopnenih trupa u korist Ukrajine može da se osloni na pravo kolektivne odbrane prema članu 51 Povelje UN i stoga ga međunarodno pravo dopušta,“ navodi se u dokumentu.

Međutim, „vojna reakcija Rusije protiv ciljeva u Francuskoj bi bila ‘oružani napad’ (suprotan međunarodnom pravu) u smislu člana 5 NATO pakta, i ispunilo bi faktičke uslove za aktivaciju“ kolektivne odbrane NATO.

Analitička služba Bundestaga ima osam specijalizovanih odeljenja sa ukupno stotinak zaposlenih. Eksperti na zahtjev poslanika i odbora Bundestaga pripremaju kratke ili detaljne izvještaje, dokumentaciju, analize i stručno mišljenje.

Služba nema partijsku afilijaciju, odnosno politički je neutralna.