Od pomoći drugih zavisi oko 230 starijih Pljevljaka

    2 godine pre 610 pregleda Izvor: dan.co.me

Problemi sa kojima se suočavaju starija lica na prostoru pljevaljske opštine sve su više izraženi. Kako saznajemo iz lokalne uprave i ustanovama koje se bavi poslovima pružanja pomoći starijim licima, postoje brojni problemi koji otežavaju njihov smještaj. Rezultati popisa stanovništva iz 2011. godine pokazuju da skoro svaki peti stanovnik Pljevalja ima više od 65 godina, a svaki četvrti stariji je od 60 godina. Ovi podaci su sigurno sada još nepovoljniji.

Prosječna starost Pljevljaka je 41,8 godina, što ovu sredinu svrstava u red opština sa najstarijom populacijom. Pljevaljska opština trenutno ima oko 27.000 stanovnika koliko je imala i na popisu 1921. godine a njih 5.644 starije je od 65 godina. Stanovništvo Pljevalja je, posle stanovnika Žabljaka i Šavnika, najstarije je u Crnoj Gori. Sa druge strane, sve je manje onih mlađih koji mogu da brinu o starima jer su, u nedostatku posla u Pljevljima, otišli prema drugim sredinama, a sada nijesu u mogućnosti da sa tih destinacija vode računa o roditeljima ili drugim ostarjelim srodnicima. U pljevaljskom Domu starih kažu da za smještaj ima interesovanja, da su njihovi kapaciteti popunjeni, te da imaju veliki broj nepokretnih starijih osoba što u velikoj mjeri otežava njihov rad.

– Prethodnih dana primili smo šest starijih osoba i trenutno u našoj ustanovi imamo 56 korisnika – kaže za „Dan“ direktor Doma starih Predrag Stanković.

O starim licima u gradu brine i lokalna uprava, koja poslednjih godina finasira rad 14 gerentodomaćica koje pružaju pomoć starijima preko programa „Njega starih lica u opštini Pljevlja“. Usluge programa koristi 90 korisnika, starosti preko 65 godina starosti, koji žive sami u domaćinstvu bez obzira na imovno stanje. Njih dva puta sedmično posjećuju gerontodomaćice koje obavljaju poslove u paru, na šest rejona na teritoriji grada. Svaki par pruža usluge za tri, eventualno četiri korisnika na dan, u zavisnosti da li su u program uključeni bračni parovi.

U Opštini Pljevlja kažu da razmišljaju i da povećaju broj angažovanih gerentodomaćica.

-Trenutno se gerentodomaćice staraju o starim licima na gradskom području, a postoji namjera da se slična pomoć proširi i za stare na seoskom području – ističu iz lokalne uprave.

Sličan projekat preko Opštinske organizacije Crvenog krsta finansira i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.

-Angažovan je određen broj gerentodomaćica, koje pružaju pomoć u kući za oko 90 starijih lica – kazao je za sekretar Opštinske organizacije Crvenog krsta Željko Minić.

Međutim, iako konkretnu pomoć od Doma starih, lokalne uprave i Ministarstva finasija i socijalnog staranja u Pljevljima dobija nešto više od 230 starijih osoba, potrebe su znatno veće. U nemogućnosti da žive sa roditeljima djeca pojedinih starijih osoba plaćaju druga lica koja se staraju o njima. Iz pojedinih seoskih mjesnih zajednica upozoravaju da će situacija narednih godina biti još gora, jer pljevaljska opština ostaje bez radno sposobnog stanovništva, a starih je iz godinu u godinu sve više.

-U našim selima ima mnogo neženja. Svima njima veoma brzo biće potrebna neka vrsta pomoć. Oni nemaju nikakva primanja i onog momenta kada ne budu mogli da rade i brinu o sebi biće im jako teško. Nažalost to vrijeme brzo će doći – smatra predsjednik MZ Bukovica Gligor Topalović koji ocjenjuje da je slična situacija na prostoru čitave opštine.

Podsjetimo, prošle godini u Pljevljima rođeno je 162 djece, a preminule su 452 osobe.